Online İşlemler

Güvenlik Kamerası Konumlandırılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşyerinizde veya evinizdeki kamera sisteminden en iyi verimi alabilmek için kamera sistemine dahil olan tüm kameralarınızı doğru bir biçimde yerleştirmelisiniz. Doğru bir biçimde yerleştirilmeyen kameraların görüntüleyeceği efektir alanlar daha küçük olacağı için daha çok kameraya ihtiyaç duyulabilir.

Güvenlik Kameraları Nereye Konumlandırılmalı?


Güvenlik kameraları konumlandırılırken acele davranılmamalı. Güvenlik kamera sistemleri ancak düzgün konumlandırılmış kameralarla tam kapasite çalışabilir.
Evinize yada işyerinize hırsızlar tarafından kolaylıkla kullanılabilecek girişlerin görüntüleneceği kameraları yerleştirmekle işe başlanmalı. Bu girişler ön veya arka kapı yada zemin seviyesindeki pencereler olabilir. Güvenlik kameraları insanların yetişemeyeceği bir yüksekliğe konumlandırılmalı, kameralara elle müdahale edilmesi engellenmelidir. Eğer mümkünse, bulunduğunuz binanın çevresine de güvenlik kameraları yerleştirin. Bu kameralar olası suçluları tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bu kameralar sayesinde suçluların kullandıkları araçların plakalarını tespit edebilirsiniz.

Çevresel Koşullara Dikkat Edilmeli


  • Özellikle dış mekanda bulunan kameralar çevresel koşullardan etkilenebilirler. Bu kameraları yerleştirmeden önce kameraların yerleşeceği alanın hava koşullarına dikkat edilmeli. 
  • Kameranın, kayıt cihazına uzaklığı belli bir mesafede olmalıdır. Bu uzaklık sistemlerin üzerinde belirtilir. Güvenlik Kameraları bu uzaklık içerisinde olmasına dikkat edin.
  • Dış mekan kameralarının bir çoğu suya dayanıklıdır. Ancak kameraların daha stabil çalışması için bu kameraları direkt olarak yağıştan korunaklı alanlara yerleştirmeniz önemli.
  • Kameralara yansıyan güneş ışınları görüntü kalitesini büyük oranda etkiler. Ters ışık alan kameralarda ise objeler karanlık bir şekilde gözükür. Bu nedenle dış mekanda kullanılan kameralar konumlandırılırken lenslerinin direkt olarak güneş ışığı almadığına emin olun.
  • Ortam aydınlatması da oldukça önemli bir husus. Özellikle akşam saatlerinde güvnelik kameralarının stabil çalışması için bulundukları ortamda yeteri kadar aydınlatma olması gerekmekte. Etkili bir aydınlatma için harekete duyarlı aydınlatmalar kullanılabilir.

Komşularınızın Özel Hayatına Önem Verin


Hiç kimse ev yada işyerinin izinsiz bir şekilde görüntülenmesine müsade etmez. Bu yüzden güvenlik kameraları konumlandırılırken komşularınızın özel hayatına müdahil olmayacak şekilde olmasına özen gösterin.

İç Mekan Kameraları


Eviniz ya da işyerinizin kritik alanlarına iç mekan kameralarını konumlandırarak bulunduğunuz alanın daha güvenli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
Öncelikle işyeirnizin lobi, evinizin giriş bölümüne yerleştireceğiniz güvenlik kameraları sayesinde bulunduğunuz alandaki insan trafiğini gözlemleyebilirsiniz İç mekan kameraları dış mekan kameralarına oranla daha stabil bir ortamda çalıştıkları için görüntü kaliteleri de daha iyi olacaktır. Bu bakımdan bina girişinizde bulundurduğunuz bir dış mekan kamerasıyla, bina içerisinde bulunan iç mekan kamerası birlikte kullanarak bina giriş çıkışını kontrol edebilir ve güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz. İç mekanlar için üretilen sabit kameralar gibi taşınabilir kameralar da seçilebilir. Daha mobil bir çözüm olan taşınabilir kameralar farklı yerlerde farklı zamanlarda kullanılabilir. 

Güvenlik kamera sistemleri farklı amaçlar için kullanılaiblmekte. Bu kamera sistemleri sadece hırsızlara karşı değil, bulunduğunuz alandaki insanların davranışlarını da gözlemlemek için kullanabilirsiniz. Bu kameralarla birlikte evinizde çocuklarınızı iş yerinizde çalışanlarınızı gözetleyebilir ve güvenliğinden emin olabilirsiniz. Bu özel amaçlar için kullanılan kameralar da bulundukları ortamda en rahat görüş açısına sahip olacak şekilde konumlandırmalısınız.