Online İşlemler

İş Yerlerinde Güvenliği Arttırmak


Ofisler, iş yerleri mesken alanlara oranla daha az kontrollü alanlar olduğu için daha büyük risk oluştururlar. Bu bakımdan iş yerlerinde daha geniş kapsamlı güvenlik önlemleri almak yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Zamanında alınmamış güvenlik önlemlerinin iş yerinin prestijinin zedelenmesine neden olabilir. İş yerleri yaşanan güvenlik sorunları sebebiyle kanunlar önünde zor durumda kalabilir; paydaşlarla yapılan anlaşmaları yerine getiremeyebilir.  Fakat basit önlemlerle güvenlik sistemleri iş yerlerini daha basit bir şekilde korunaklı ve güvenli hale getirebilir.

Yasaların Getirdiği Zorunluluklar


Her işyerini kapsayan güvenlik konusunda belirlenmiş yasalar ve zorunluluklar vardır. İş yeri sahibi veya yöneticisi olarak iş yerinizdeki güvenlik tedbirlerini yasalara uygun olduğundan emin olun. Bu şekilde iş yerinizde meydana gelebilecek güvenlik sorunlarını engelleyebilir ve gelebilecek cezalardan iş yerinizi koruyabilirsiniz.

Eğitimli Personel


Yaşanabilecek güvenlik sorunlarının büyük bir çoğunluğu insan kaynalı meydana gelir. İnsan kaynaklı güvenlik sorunlarını en aza indirmek için personellerinizi düzgün bir şekilde eğitmelisiniz. İhtiyaç duyulması halinde iş güvenlik uzmanları ile çalışabilirsiniz.

Acil Durum Planları Devreye Sokun


Hırsızlık yada yangın gibi durumlarda yapılması gerekenleri bir plan şeklinde oluşturup tüm çalışanların bu planı kavramasını sağlayın. Yapacağınız plan herkes tarafından rahatlıkla anlaşılacak bir döküman haline getirin ve bu planı iş yerinizin göz önünde olan yerlerine yerleştirin.

Uyarı İşaretleri ve Güvenlik Ekipmanları Yerleştirin


İş yerinizde bulunan güvenlik sistemleri güvenlik kameraları, alarmlar ve dedektörlerden oluşmaktadır. Bu cihazların yanında yangın söndürme tüpleri gibi donanımlarınızın da çalışır durumda olduğundan emin olun. İş yerinize konumlandıracağınız uyarı tabelalarıyla güvenliğinizi arttırın.

İş Makineleri ve Kullandığınız Cihazların Bakımlarını Aksatmayın


Üretim alanında çalışan şirketler iş makinelerin bakımını zamanında yaptırmaları güvenlik açısından önem arz etmektedir. Doğru bir şekilde çalışmayan bir makine personel güvenliğini tehlikeye attığı gibi yangın çıkması gibi ihtimalleri de meydana getirebilir.

Düzenli Denetleme


Bazı iş yerlerin güvenlik denetimini yapan kuruluşlar vardır. Fakat daha güvenli sistemler için etkin bir iç denetim mekanizmasının oluşturulması şarttır. Bu bakımdan iş yerinizi düzenli bir şekilde denetim altında tutun. Güvenlik için gereken standartlarınızı başarılı bir şekilde uygulayan çalışanlarınızı ödüllendirerek tüm personeli motive edecek hareketler sergileyin.

Personelleriniz Nasıl Çalışıyor?


Personel kaynaklı güvenlik sıkıntılarını minimuma indirmek için personelinizin fiziksel durumunun iyi olduğundan emin olun. Bunun için personellerinizin yeteri kadar dinlenmesini ve olması gerekenden fazla çalışmamasını sağlayın.

Personellerinizden Yardım Alın


Personellerinizin iş yerindeki güvenlik adımlarını sahiplenmeleri oldukça önemli. Personellerinizin bu adımların karar verme mekanizmasının bir parçası haline getirerek aşamaları benimsemelerini sağlayabilirsiniz. Bir diğer yandan onların tecrübelerini ve uzmanlık alanlarını kullanarak iş yeirnizdeki güvenliği üst seviyelere çıkartabilirsiniz.

Tasarımsal Olarak Güvenlik Sağlayın


İş yeri tasarımınıza yapacağınız küçük dokunuşlarla iş yerinizi daha güvenlik hale getirebilirsiniz. Risk altındaki alanların yeteri kadar aydınlatmaya sahip olduğundan emin olun. Parlayıcı ve yanıcı olan maddeleri daha güvenli bir alanda depolayın. Kaygan zeminlere uyarı işaretlerini yerleştirin. İlk yardım setlerinin kolay ulaşılabilir noktalarda bulundurun. İş yerinizdeki genel temizliğe önem verin.