Online İşlemler

Kameralı Güvenlik Sistemlerinde Alt Yapının Önemi

Güvenlik sistemleri hazırlanırken, her zaman işin görsel kısmına önem veriliyor. Asıl önemli nokta ise altyapı. 1999 Gölcük depreminde ki gibi üst kısımda görsel olarak çok güzel görünen binaların, domino taşları gibi yıkım sonuçlarını yaşamayalım.

Güvenlik kamera sistemleri IP Kamera kullanımına doğru yönelmekte ve gerek mesafe sorunlarını ortadan kaldırmak, gerekse ihtiyaç duyulan bant genişliğine sahip olmak adına data aktarımlarında Fiber Optik kablo tercih edilmektedir. Fiber kablo uygulamalarında kesintisiz bir şekilde iletişim sağlamak Ring tarzında altyapı tasarımıyla mümkündür.

Kamera cihazlarının, güvenliğe alınacak alanda ne şekilde konumlanacağı, merkezi yönetim biriminin konum seçimi ve kullanılacak kablo miktarının en uygun şekilde belirlenmesi uzmanlık gerektiren bir iştir. Kameraların takılacağı direkler ve bu direkler üzerinde yer alacak dağıtım dolapları ve dolaplar içerisinde bulunacak olan switch ve fiber dönüştürücüler de aynı şekilde özenle seçilmelidir.

Ortamda sıcağın, soğuğun ve nemin konrol edilemeyeceği düşünülerek kurulması gereken sistemin olumsuz yönde etkilenmemesi için Endüstriyel aktif switchler ve converter'lar tercih edilmelidir. Endüstriyel amaçlarla üretilen ürünler -40 ile +75 derece arasında, nem ve toz gibi bir çok olumsuz şartlarda özel oluşturulan labaratuvarlarda test edilerek sertifikalandırılmaktadır. Ülkemizde kurulan sistemlerin çoğunluğunda Endüstriyel olmayan cihazlar kullanılmış olup sonraki aşamada bir diğer masraf yapılarak Endüstriyel Switchler tercil edilmektedir.

Kurulacak güvenlik sistemi ne kadar güvenli? sorusunu sorarak kullanılacak ürünleri mutlaka uzmanından öneriler alarak kullanın.